İnsani Yardım

1 milyon Arakanlının geleceği belirsiz..

Levent Öztürk 
İnsanihaber – Coxpazar/Bangladeş

Bir avuç Kara parçası üzerinde derme çatma baraka binlerce baraka. Açıktan akan lağım sularının kokusu, 40 dereceyi bulan sıcaklık ve nem altında yaşam mücadelesi veren 1 milyondan fazla insan. Geçtimiz yıl Ağustos ayında Myanmarda hükümet güçleri ve milislerin katliamından kaçmak zorunda  kalan Arakan’lı müslümanlar  bu zorlu koşullar  arasında yaşam mücadelesi veriyor.

Kampların içinden kalkan toz bulutları sarı bir kabus gibi barakaların üstünü örtüyor,korunmasız minik çocukların ciğerlerine oturarak ilerde ölümlerine neden olabilecek hastalıklara davetiye çkarıyor.Ama tüm bu olumsuzlukların dışında onların hayata tutunmasını sağlayan yüzlerine tebessüm ve yüreklerine umut veren gelişmelerde var. Dünyanın dört bir yanından buraya gelen insni yardım kuruluşları Birleşmiş Milletler ve Bangladeş hükümetinin koordinasyonunda son 7 aydır bu krizin etkilerini en aza indirmek için seferber olmuş durumda.

Böylesine başdöndürücü bir gündemde şüphesiz bu insanların yaşadığı dram  artık ne gazete sayfaları ne de TV haberlerinin bültenlerine konu oluyor artık. Ama bir yardım kuruluşu çalışanının ifade ettiği şekli ile ”İnsani Atık” muamelesi gören 1 milyon Arakan’lı için tek bir gündem var, hayata tutunabilmek.

Satırlarca yazı dakikalarca film yeterli değil anlatmaya bu dramı. Suriye,Filistin,Afrika, Afganistan tüm bu coğrafyalarda yaşanan insani krizleri de. Ama Arakan’lı müslümanların dramını farklı kılan en büyük nokta şüphesiz dünya üzerinde var olup,bilinen ama hiç bir resmi kayıtları ,kimlikleri , vatanları olmayan 1 milyon insan söz konusu olan. Öylesine hikayeler var ki bu hayatlar içinde her biri ”Shindler List” olabilecek filmlere olur ama gel gelelim orada yaşanan katliam ve bu gün içinde oldukları bu sürgün hayat malesef  en fazla 1-2 dakikalık yada bir kaç  sütunluk haberler arasında kaybolup gidiyor.

İnsani Yardımda Türk Modeli

Türkiye İnsani yardımda dünya kuruluşlarına Arakan’da alışılmışın dışında ”Türkiye modeli” insani yardım çalışmaları ile aslında muhteşem bir ders veriyor. 6 ay önce bölgeye ilk geldiğimizde çaresizce katliamdan kaçarak derme çatma barakarda yeni yaşamlarına başlayan,
700 binden fazla Arakan’lı mülteci için önce sıcak yemek ve kuru gıda yardımı konusunda hızla alana gelen TİKA’nın ardından Türk Kızılay’ı ile Türk STK’larının çalışmalarına tanııklık edip aktarmaya çalışmıştık. Bu gün gelinen noktada çok daha farklı bir koordinasyonunda hayata geçirildiğine tanıklık ettik. Türkiye artık bu insani yardım modelini tüm kurum ve sivil toplum kuruluşları ile ortk bir strateji ve işbirliği ile uyguluyor. AFAD başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve beraberinde gelen 5 Milletvekilinden oluşan heyet kampları gezerek yaşananları yerinde görmekle kalmadı bu yeni stratejininde ilk mesajları verilmeye başlandı.

AFAD, TİKA, Türk Kızılay’ı, Diyanet Vakfı, Sağlık Bakanlığı şu anda Arakan mültecileri için koordineli bir şekilde Bangladeş ve Birleşmiş Milletlerle bu krizin etkilerini en aza indirmek için ekipleri ile gece gündüz çalışıyor. Bir taraftan Sahra hastanesiyle sağlık sorunları ,diğer taraftan sıcak yemek ve kuru gıda dağıtımları ile günlük ihtiyaçlar  ve bir başka konu olan barınma alanında da Bambu evler projesiyle de tek tek sorunlar ele alınıyor.

Bu modeli etkili kılan ve her ne kadar itraf etmekte zorlansalarda uluslararası yardım örgütlerini şaşırtan hızlı ve efektif sonuçlar . Zira bürokrasi ve ağır işleyen acil yardım uygulamalarının tersine kaynağı alana hızlı ve sonuca yönelik ulaştıran Türk modeli insani yardım geleneksel insani yardım şablonunu yıkmaya başladı bile.

BM kaynaklarının yüzde 70 ne yakınını bürokrasi ve lojistik maliyet çarkında eritirken,Türk modelinde hızlı ve efektif olarak alana aktarılan kaynakların ve insanımızın geleneksel yardımlaşma ruhunun yarattığı rüzgar daracık bir kara parçasına sıkışıp kalan 1 milyon Arakan’lı müslüman için umut oluyor..

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Somali’de engelli çocukların tekerlekli sandalye sevinci!
TİKA’dan Kolombiyalı öğrencilere ulaşım desteği!
TİKA Kurban Bayramı’nda Filistin halkının yanındaydı

YORUM YAZ

*