Mülteci

357 milyon çocuk çatışma bölgesinde yaşam savaşı veriyor

İnsani Haber.org Somali’de
DÜNYA ÇOCUKLARININ KARA TABLOSU:
“357 MİLYON ÇOCUK ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

Dünyada 357 milyon çocuk çatişma  bölgelerinde yaşamlarini sürdürüyor. suriye, afganistan ve somali çocuklar için en kötü koşullara sahip ülkeler.

Çatişma bölgelerinde yaşayan çocuk nüfusu açisindan bugüne kadarki en yüksek sayiya ulaşmiş durumda . veriler, çatişma bölgelerinde yaşayan çocuklarin 1990’li yillarinbaşindan bu yana yüzde 75 oraninda arttiğini gösteriyor. İnsanihaber.org genel yayın yönetmeni Levent Öztürk Somali’de bu acı tabloyu mercek altına aldı.

Çeşitli uluslararasi yardim örgütleri raporlarindan yer alan tespitlere göre  göre şehirleşmenin artmasi, daha uzun süren çatişmalar ve okul ile hastanelerin geçmişe göre daha fazla hedef olmasi çocuklarin bulunduğu şartlari daha da tehlikeli hale getirmiş durumda

Ölüm riskinin dişinda çatişma bölgelerinde çocuklari bekleyen diğer tehlikeler kaçirilma ve cinsel şiddet olarak siralaniyor.

Uluslararasi yardim kuruluşu raporlarina göre göre 357 milyon çocuk, yani dünyadaki her alti  çocuktan biri, ölüm ve şiddet tehdidi altinda çatişma bölgelerinde yaşiyor.

Dünyada milyonlarca çocuk 20 yil öncesine kiyasla çok daha zor ve tehlikeli şartlarda yaşiyor. unicef’e göre, okula giden çocuklarin sayisi azalirken, şiddet nedeniyle hayatini kaybeden çocuklarin sayisi artişta.

Dünya genelinde her 12 çocuktan biri yoksulluk içinde yaşiyor, okula gidemiyor ya da şiddet kurbani oluyor

37 ülkedeki 180 milyon çocuğun ebeveynlerinden çok daha zorşartlarda, aşiri yoksulluk içinde yaşadiklarini belirtiliyor..

UNICEF, çatişma bölgelerinde yaşayan çocuklar için 2017 yilini “kabus gibi biryil” olarak değerlendirdi. 2017’de çocuklar kalkan olarak kullanildi,öldürüldü, tecavüz edildi ve savaşmaya zorlandi.

Ayrica Suriye’den Yemen’e, Nijerya’dan Myanmar’a kadar dünyadaki herçatişma bölgesinde çocuklarin tecavüze uğradiklari, zorla evlendirildikleri ve köle olarak kullanildiklari aktarilan raporlarda,  afrikali çocuklarin en savunmasiz durumda olduklarini kaydeden unicef, sadece demokratik kongo cumhuriyeti’nin kasai bölgesinde 850 bin kadarçocuğun evlerini terk etmek zorunda kaldiğini, yaklaşik 350 bin çocuğun da beslenme yetersizliğinden muzdarip olduğunu belirtti.

Radikal islamci boko haram’in nijerya ve kamerun’da sadece 2017’de 135 taneçocuğu canli bomba olarak kullandiğini ifade eden unicef raporlari , bu rakamin bir önceki yila göre beş kat daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor..

Sadece geçen yil suriye ve irak’ta 1000’den fazla çocuğun öldürüldüğü  nijerya,somali, güney sudan ve yemen’de yaklaşik 1milyon 400 bin çocuğun açlik nedeniyle ölümle karşi karşiya olduğunu vurgulaniyor..

1 haziran uluslararasi dünya çocuk günü’nde açiklanan rapora göredünyada 700 milyon çocuk, çocukluğunu yaşayamiyor. şiddet ve savaşnedeniyle göç, erken yaşta evlilik ve hamilelik, çocuk işçiliği, kötü sağlikkoşullari ve okula gitmekten mahrumiyet, çocukluğu tehdit eden başlica etkenler.

Tüm dünyada yaklaşik 16 bin çocuk beş yaşina gelmeden hayatini kaybediyor.ölümlerin nedeni çoğu zaman önlenebilir ya da tedavi edilebilir nedenler.

Dünya çapinda her gün 200 çocuk cinayete kurban gidiyor. aşiri şiddetcakranlarinda depresyona ve kaygi bozukluğuna yol açiyor ve çocuklarin genellikle okula gitmekten de alikoyuyor.

her yil yaklaşik 15 milyon kiz çocuğu 18 yaşina gelmeden evlendiriliyor ;bunlarin 4 milyonu 15 yaşin altinda. çocuk yaşta evliliğin en sik görüldüğü bölgeler sahra alti afrika ülkeleri ve güney asya.

Dünyada yaklaşik 28 milyon çocuk yaşadiği yeri terk etmek zorunda kaldi.bunlarin büyük çoğunluğunu suriye, sudan ya da irak gibi savaşbölgelerinden kaçan çocuklar oluşturuyor. çocuklarin 11 milyonu başkaülkelerde siğinmaci ya da mülteci olarak yaşarken, 17 milyonu kendiülkelerinde sürgün konumunda.

insanihaber.org bu üzücü bilançonun en ağir tablosunun yaşandiği ülkelrden somali’deydi..

 

Şehir merkezinde dişardan bakildiğinda her ne kadar alt yapi eksiklikleri,güvenlik sorunu gibi etkenler  ön plana çikarilsada günük hayatin aktiği renkli ve hareketli bir ortamla karşilaşiyorsunuz..

1992 yilinda başlayan iç çatişmalarin hükümetin devrilmesiyle iç savaşa dönüştüğü somali’de son 10 yil içinde geride kalan aci günleri geride birakarak  yeniden bariş ve refah içinde bir hayata dönmenin çabasi hakim.

Temmuz 2012’de 20 yılı aşkın aradan sonra ilk defa somali parlamentosu mogadişu’da toplanmış, 2004 yılında kurulmuş olan geçici yönetim, 10 eylül 2012 tarihinde hasan şeyh mahmud’un parlamento tarafından cumhurbaşkanı seçilmesiyle sona erdi

Somali’de 2016 ekim ayında başlayan ve uluslararası toplum tarafından yakından izlenen seçim süreci, 8 şubat 2017 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhammed abdullahi muhammed farmajo ‘nun kazanmasıyla sonuçlandi

Somali’de federal devletin inşası süreci başta türkiye olmak üzere uluslararası toplumun desteğiyle sürüyor. uluslararası toplum, 2013-2016 yıllarında yeni düzen’ süreci kapsamında imzalanan “somali akdi” çerçevesindeki çalışma gruplarıyla somali’de siyasi, askeri, ekonomik ve insan hakları alanlarındaki dönüşümü destekleniyor..

Türkiye 2011 yilinda onbinlecr kişinin yaşamini yitirdiği kuraklik felaketi ardindan somali’de başlattiği yardim seferberliğini araliksiz sürdürüyor..

Ülkede  20 yaşin altindaki genç nüfus orani 7.1 milyon

çocuk nüfusunun yüzde 92’si ciddi şekilde beslenme yetersizlği ile karşikarşiya ..türkiye , türk kizilayi somali delegasyonu ,tika ve türkiye diyanet vakfi gibi kuruluşlarinin çabalariyla   gida yardimlari ve yardim projeleri ile   somali halkinin ihtiyaçlarini karşilamak için çalişmalarini sürdürüyor.

Türk kizilayi somali delegasyonu yetimhanelere sicak yemek ve engellilere tekerlekli sandalye dağitimlari, katarakt ameliyatlari ile  son dönemde insani yardim alanindaki projelerini hizlandirdi..

Somali’de

– anne sütüyle beslenebilen çocuk orani yüzde 3.

– 2 milyon çocuk ülkedeki eğitim imkanlarindan faydalanamiyor.

– 363 bin çocuk yetersiz beslenme nedeniyle acil olarak bakima ihtiyaç duyuyor

– 100 bin çocuk ölüm tehlikesi ile karşi karşiya kaldi. bunlarin arasindan 71bin çocuk en kritik seviyede acil yardima muhtaç

– Somali’de her 7 çocuktan biri salgin hastaliklar , yetersiz beslenme ve sağlik hizmetlerinin yetsizliği nedeniyle 5 yaşina ulaşamadan hayatinikaybediyor. ülkede her 3 çocuktan biri düşük doğum ağirliği ile dünyaya geliyor.

– UNICEF raporuna göre ise; yaklaşik 1.4 milyon çocuk aşiri beslenme

yetersizliği ile karşi karşiya. acil önlem alinmadiği takdirde 275 bin çocuğunaçliktan ölebileceği tahmin ediliyor.  söz konusu çocuklarin özellikle kolera, kizamik,ishal nedeniyle hayatini kaybetme riskleri oldukça fazla.

En son 2011 yilindaki son büyük açlik krizinde 260 bin kişi hayatini kaybetti  ölenlerin en az yarisi 5 yaşin altindaki çocuklardi.

Yine UNICEF in 2017 yilinda hazirladiği rapor  öğretmenlerin açlik nedeniyle ders verecek durumda olmadiğini hatta ayakta bile duramadiklarini,çocuklarin ise zayif düşmeleri nedeniyle okula devam edemediklerini belirtiyor. bu nedenle kuraklik ve açlik bölgelerindeki okullar birer birer kapaniyor.

Yardim kuruluşlari bu bölgelerde yaşayan yaklaşik 6 milyon çocuğun okula gidememesinden endişe ediyor.

Ancak tüm bu karamsar tablo dişinda eğitim alaninda umut verici gelişmeler de yaşaniyor. 15 temmuz darbe girişimi ardindan somali hükümeti  fetö yapilanmasi kontrolündeki okullari  ayni gün aldiği kararla kapatarak türkiye’ye devretti.

Türkiye Maarif Vakfi Somali Koordinatörlüğü ,Somali milli eğitim bakanliği ile birlikte ülkede eğitim şartlarinin iyileştirlmesi için çalişmalarina başladi.

Dünyada milyonlarca çocuk maalesef yaşadiklari zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veriyor..dünyanin geleceği çocuklar çocukluklarini yaşayamadan, şiddet,açlik,iç savaş ve felaketlerin gölgesinde tutunmaya çalişiyor hayata…tüm bu aci tabloya rağmen tek dileğimiz çocuklarin bu tablodan uzakta mutluluk içinde yaşayabilmeleri…,

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Akdeniz’de insanlık dramı !
Suriye Sınırında Yardım Seferberliği
Kızılay’dan 150 Gönüllüye Liderlik Eğitimi

YORUM YAZ

*