Çevre Mülteci STK

59 Milyon genç Okuma Yazma Bilmiyor

UNICEF Dünyada savaş ve çatışmalar nedeniyle 15-24 yaş arası 59 milyon çocuk ve gencin eğitim imkanından mahrum kaldığını açıkladı.

 

UNICEF tarafından yapılan açıklamaya göre silahlı çatışmalardan ya da afetlerden etkilenen ülkelerde yaşayan ve yaşları 15 ile 24 arasında değişen her 10 gençten 3’ü (59 milyon genç) okuma yazma bilmiyor. Bu durum küresel ölçekteki oranın üç katına işaret ediyor.

 

Uzun yıllar istikrarsızlığın hüküm sürdüğü ve yüksek yoksulluk oranlarına sahip Nijer, Çad, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti gençler arasında okuma yazma bilmeyenlerin sayısının en yüksek düzeylere ulaştığı ülkeler. Buralarda okuyup yazamayan 15-24 arası gençlerin oranı sırasıyla yüzde 76, yüzde 69, yüzde 68 ve yüzde 64.

 

Yeni analizin sonuçları (olağanüstü durum yaşayan 27 ülkede UNESCO okuma yazma oranları kullanılarak hesaplanmış ve UNICEF’in 2018 yılı Çocuklar için İnsani Yardım çağrısında yer almıştır) bu hafta Senegal’in başkenti Dakar’da gerçekleştirilecek Eğitimde Yenileme Küresel Ortaklık Konferansı öncesinde açıklandı.

Analizde, okuma yazma söz konusu olduğunda özellikle kız çocuklarla genç kadınların dezavantajlı konumuna işaret ediliyor. Örneğin, olağanüstü durumların yaşandığı ülkelerde kız çocukların ve genç kadınların yüzde 33’ü bu alanda en temel becerilerden bile yoksun kalırken erkek çocuklar arasında bu oran yüzde 24 olarak gözleniyor.

 

Eğitim, en güç durumdaki çocuklar açısından görece avantaj sağlayabilecek rolüne rağmen, ciddi bir kaynak yetersizliği ile karşı karşıya bulunuyor.  Bugünkü durumda insani yardımların yalnızca yüzde 3,6’sı olağanüstü durumlarda yaşayan çocukların eğitimi için harcanıyor ve bu da eğitimi insani yardım başvurularında en az kaynak sağlanan sektör durumuna getiriyor.

 

UNICEF’in tahminlerine göre genel olarak bakıldığında önümüzdeki dört yıl içinde eğitim programları için yılda yaklaşık 1 milyar dolar harcanacak. UNICEF daha dün çatışmalardan ve afetlerden etkilenen ülkelerdeki eğitim ihtiyaçları için 900 milyon dolarlık kaynak çağrısında bulundu.

 

Kaynak UNICEF

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Kızılay Gençlik Kampları’yla afetlere hazır gençler yetişiyor
Marmara Depremi’nin yıldönümünde anlamlı etkinlik
TİKA’dan Tacikistan’da turizm eğitimi

YORUM YAZ

*