İklim Sağlık

720 bin Arakanlı çocuk tehdit altında

UNİCEF Arakan’dan kaçmak zorunda kalan  göçmenlerin kaldığı Bangladeş’deki kamplar da ve Arakan’da binlerce çocuğun yaklaşan  yağış ve fırtına mevsiminde büyük tehdit altında olduklarını açıkladı. 720 bin çocuk sel,fırtına ve beraberinde  gelecek hastalıkların tehdidi altında.

Arakan’da yaşanan  katliamlardan kaçmak zorunda kalan 1 milyona yakın göçmenin kamplardaki olumsuz şartlar ve yaşadıkları derme çatma barınakların yakında başlaması beklenen Muson sezonunda sel fırtına ve benzeri olumsuz doğal koşullar nedeni ile  onbinlerce çocuğu tehdit ettiği açıklandı.

UNİCEF tarafından yapılan açıklamada gerek Bangladeş’teki kamplarda gerekse Arakan’da  kaçtıkları köylerin dışındaki ormanlık alanlarda barınan  720 bin çocuğun olumsuz  hava koşulları ve fırtınanın yaratacağı ciddi tehditler altında oldukları ifade edildi..

Muson sezonunda şiddetli yağışlar ve Tayfunların yaratacağı sel ve yıkım karşısında özellikle çocukların savunmasız olduğu belirtilirken, derme çatma barınak ve çadırlarda kalan göçmenlerin bu şiddetli fırtına ve yağış döneminde kamp alanlarının büyük zarar görmesinden endişe duyulduğu ifade edildi.

Arakan’da da 185  bin çocuğun katliam tehdidi altında korku içinde yaşadıkları travma etkisiyle olumsuz koşullarda olduğu vurgulanan açıklamada Myanmar hukumetine bu durumla ilgili bir an once gerekli tedbirleri alması konusunda uluslararası kamuoyunun baskısının arttırılması gerektiği kaydedildi.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
TİKA’dan Bangladeş’e yüzen okul ve sağlık ocağı
UNICEF’ten Gazze’ye ilaç yardımı
Mavi Hilal Vakfı’ndan Azez’e ambulans desteği!

YORUM YAZ

*