Gıda Mülteci

AFAD Başkanı Güllüoğlu: ”Tüm dünya için hazırız”

AB Sivil Korunma Forumu 2018’ in ana teması “Değişken Risk Konjonktürü içinde Sivil Koruma” oldu, küresel risk alanındaki değişikliklerin yerel, bölgesel, ulusal yansımaları ve AB Sivil Koruma Mekanizmasının mevcut ve gelecekteki rolü tartışıldı.

AFAD Başkanı Türkiye’nin kapasitesini tüm dünya ile paylaşmaya hazır olduğu mesajını verdi.

AFAD Başkanı Güllüoğlu 2018 Avrupa Sivil Koruma Forumu kapsamında düzenlenen “Avrupa Sivil Koruma Mekanizması ile Avrupa’nın komşuları arasında daha güçlü bir ortaklığa doğru İhtiyaçlar ve öncelikler nelerdir?” konulu panelde Türkiye’nin Avrupa Sivil Koruma Mekanizması’ndan kazanımları olduğu gibi, mekanizma’nın da Türkiye’den kazanımları olduğunu ifade etti ve bu bağlamda Mekanizma’nın ortak bir işbirliği dilinin oluşması için önemli bir platform olduğunu söyledi.

“Ortak çalışmak için de ortak bir dil oluşturabilmek gerekir” diyen Güllüoğlu, dünyada afet yönetimi sisteminin değiştiğini; yeni teknolojiler ve araştırma geliştirme projeleri üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin afet ve acil durum kapasitesini son yıllarda oldukça geliştirdiğini ve diğer ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu kaydeden Güllüoğlu,  “Türkiye’nin kapasitesini dünya için kullanmaya hazırız” dedi.

Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Kriz Reaksiyonu ve Güvenlik Sektör Reformu Tematik Uzmanlık Merkezi Ekip Lideri Stephane Halgand moderatörlüğünde düzenlenen panele; Slovenya Cumhuriyeti Sivil Koruma İdaresi AB ve Uluslararası İşler Şube Başkanı Milena Dobnik Jeraj, Gürcistan Başbakanlık Acil Durum Yönetim Kurumu Afet Yöneticisi Rusudan Kakhishvili, Tunus Ulusal Sivil Koruma Ofisi Müdür Yardımcısı Moez Tria da katıldı.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Kızılay Genel Başkanı Kınık: ”Her dakika 20 insan mülteci oluyor”
Suriyeli Yetimlerden Arakan’a Yardım !
Meclis Başkanı’nın Kurban Vekaleti Kızılay’a !

YORUM YAZ

*