İnsani Yardım

Afganistan’a dost eli kardeşlik desteği

Türkiye terör ve siyasi istikrarsızlık sarmalındaki Afganistan’a en zor günlerinde insani yardımlar ve kalkınma projeleri ile desteğini sürdürüyor.

Levent Öztürk-Kabil
AFGANİSTAN

Afganistan ,  yarım asra yakın bir süredir de işgaller,iç savaş ve terörle mücadele ile dünya gündeminde. son 17 yıldır Taliban’la mücadelenin sürdüğü ülkede 2001 yılında başlayan NATO müdahalesi ardından bu güne kadar terörle mücadele sürüyor..

Birleşmiş Milletler Afganistan raporu verilerine göre 2017 yılında 3500 kişi terör saldırıları yada askeri operasyonlar sırasında yaşamını yitirdi. terör saldırıları bir önceki yıla göre yüzde elli oranında artış gösterdi. 7.5 milyon kişi terör saldırıları yada çatışma bölgelerinde risk altında yaşam sürdürüyor. 1.5 milyona yakın kişi  gıda sağlık eğitim ve alt yapı hizmetlerine ulaşamıyor.,

Ülkede 1000 den fazla okul terör tehdidi nedeni ile kapalı. son dönemde ülkenin batısında başlayan kuraklık ve kuzey de yaşanan sel baskınları gibi doğal afetlerden etkilenen yaklaşık 50 bin kişi de baraka yada geçici kamplarda yaşam mücadelesi veriyor…

Siyasi istikrarsızlık ekonomik sorunlar nedeni ile her geçen gün bu olumsuz tablo giderek büyüyor.

Afganistan bir çok etnik grubun yaşadığı bir ülke ve ülke nufusunda Özbek,Türkmen,Hazara ,Tacik ve Peştunlar ana etnik gruplar…

Türkiye ve Afganistan ilişkileri 1930 lu yıllara Atatürk ve Amanullah han arasındaki dostluk ilişkilerine dayanıyor. Türkiye Afganistan’ı ilk tanıyan ülkeler arasında o yıllardan bu güne iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkileri giderek gelişen bir  yapıda ilerliyor..

Afganistan türkiye’nin insani yardım gerçekleştirdiği ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.. 2002 yılından itibaren bölgede eğitin ve destek görevini sürdüren türk silahlı kuvvetleri düzenli olarak sivil asker işbirliği çerçvesinde yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor..

Türk Kızılayı ve Türk Silahlı Kuvvetleri personeli bağışlarıyla tekerlekli sandalye,gıda ve çocuklar için kırtasiye yada oyuncak yardımları bunların başlıcaları.

TSK Afganistan Türk Destek Görev Gücü Komutanlığınca  Sivil Asker işbirliği çalışmaları kapsamında Türk Kızılayı ile birlikte koordine ettiği insani yardım faaliyetlerinden birini daha başkent Kabil’de gerçekleştirdi.

Bu  yardımlar iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin güçlenmesinde de buyuk rol oynuyor. TİKA ,Türk Kızılayı,Diyanet Vakfı,Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü Kabil ,Mezar ı Şerif ve Herat’ta ki delegasyonları vasıtasıyla gerek kalkınma projeleri gerekse insani yardım çalışmalarını sürdürüyor..

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Gambiyalı Çocuklar Türk bağışçılar sayesinde dişçi ile tanıştı
Türkiye Arakanlıları yanlız bırakmadı
Somali’de engelli çocukların tekerlekli sandalye sevinci!

YORUM YAZ

*