Savaş

Afganistan’da 3.500 sivil terör kurbanı

Afganistan’da 2017 Yılında 3 500 kişi sivil teror saldırıları yada askeri operasyonlar sonucu hayatını kaybetti 7000 sivil  yaralandı.

Birleşmiş Milletler Afganistan Özel temsilciliği tarafından yapılan açıklamada  2017 yılında ülke genelinde 3500 sivilin terör saldırıları yada askeri operasyonlarda yaşamını yitirdiğini ve bu rakkamın son dönemlerdeki en yüksek rakkam olduğu ifade edildi.

Birleşmiş Milletler Afganistan Özel temsilcisi Tadamichi Yamamoto tarafından Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen bir forumda Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği raporlarına gore  ülke genelinde 1 yıl içinde 35oo sivilin yaşamını yitirdiğini 7000 üzerinde sivilinde yaralandığını açıkladı.

Kabil’de Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen ve Afgan sivil toplum kuruluşları ,devlet kurumları temsilcilerinin katıldığı sempozyumda ülkedeki insan hakları ihlalleri ve terror ele alındı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları komisyonuca hazırlanan raporun sunulduğu toplantıda ülkede  intihar saldırıları, el yapımı patlayıcılar,askeri operasyon ve ülkede bulunan ABD  ve Afgan hava kuvvetleri saldırılarında  son yılların en ağır sivil kayıp tablosunun yaşandığı ifade edildi.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Birleşmiş Milletler: “İdlib’deki 1 milyon çocuk risk altında”
Suriye’nin yeniden inşası için dörtlü iş birliği çağrısı
Kızılay Suriye’de Yeni Kamp Kuruyor

YORUM YAZ

*