Diğer Editörden İklim Mülteci

Afganistan’da kuraklık 275.000 kişiyi göç ettirdi

Afganistan’ın Herat eyaletinde başlayan kuraklık nedeni ile yüzbinlerce kişi komşu vilayet Kandahar’a göç etmek zorunda kaldı. BM verilerine göre kuraklıktan göç etmek zorunda kalanların sayısı , çatışmalar ve terör nedeni ile göç edenlerden 52.000 daha fazla.

Afganistan’ı terör ve çatışmalar ardından bu kez kuraklık vurdu. Ülkede son 30 yılın en kurak dönemi yaşanırken, Tarım ve hayvancılığın önde gelen merkezlerinden Herat’ta kuraklık nedeni ile binlerce baş hayvan telef olurken yüzbinlerce kişi  göç etmeye başladı.

BM haftalık Afganistan durum raporunda son verilere göre kuraklık nedeni ile göç edenlerin sayısının 275 bine ulaştığı belirtildi. Bu rakkam ülkede çatışmalar nedeni ile evlerini terketmek zorunda kalan kişi sayısından da yüksek. 222 bin kişinin çatışmalar nedeni ile ülke genelinde göç etmek zorunda kaldığı Afganistan’da sadece Herat’taki kuraklıktan göç edelerin sayısı bu rakkamım 50 bin üzerine çıkıyor.

Afganistan’ın Kuzeyi ve batısında toplam 20 eyalet kuraklık etkisi altında. Kuzeyde Faryab,Cevizcan, Batıda Herat en çok etkilenen bölgeler arasında.

KAYNAK: BM

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Nijerya’daki kolera salgınında 2 günde 7 kişi öldü !
Arakanlı Müslümanlar İçin Kızılay’dan 1.000 Barınma Ünitesi !
TİKA’nın gönüllü elçilerinden Fas’ta sağlık taraması

YORUM YAZ

*