İnsani Yardım Mülteci STK

Arakanlı Müslümanlar İçin Kızılay’dan 1.000 Barınma Ünitesi !

Ülkeleri Myanmar’da uğradıkları işkence ve baskı sonrası Bangladeş’e sığınmak zorunda kalan Arakanlı Müslümanlara 2012 yılından bu yana insani yardımda bulunan Türk Kızılay, zor şartlarda yaşam mücadelesi veren insanlar için 1.000 adet barınma ünitesi daha inşa etmek için çalışmalara başladı. Geleneksel yapı tekniğine göre yapılacak olan barınma ünitelerinin temeli törenle atıldı.

Bangladeş – Myanmar sınırındaki Cox’s Bazar bölgesinde kurulan Türk Kızılay Umut Köyü içerisinde daha önce inşa edilen 200 barınma ünitesinin devamı niteliğinde olan 1.000 ünitenin inşası için ilk adım atıldı. Toplam 2.000 adet barınma ünitesinden oluşacak olan proje tamamlandığında yaklaşık 10.000 kişi güvenli barınma imkanına kavuşmuş olacak, Muson yağmurlarından etkilenmeyecek.

Saldırıların ve sonrasında yaşanan göçün en büyük mağduru çocuklar da unutulmadı. Umut Köyü projesi kapsamında çocuklar için bir de Toplum Merkezi inşa edildi. Törenle açılan tesis, eğitim hayatından uzak binlerce Arakanlı çocuk için ücretsiz hizmet verecek. Merkezde birçok konuda eğitim alacak olan çocuklar, kamp hayatının olumsuz etkilerinden bir nebze de olsa uzaklaşacak.

Arakanlı Müslümanların barınmaları için başlatılan proje kapsamında barınma ünitelerinin yanı sıra 2 oyun alanı, 58 tuvalet, 58 banyo, 2 çamaşırhane, 2 solar güç sistemi, 2 derin su kuyusu, 6 su dağıtım sistemi, 48 aydınlatma direği çalışmalarını da sürdüren Kızılay, Türk halkının yardımlarını en kısa sürede çatışma mağduru Arakanlı Müslümanlara ulaştırmak için gayret gösteriyor.

Ailelere periyodik olarak gıda, hijyen, giyim, mutfak malzemesi ve battaniye yardımı da yapan Kızılay, kamplarda yaşayan incinebilir gruplara yönelik koruma, yönlendirme, bilgilendirme, psikososyal destek de veriyor. Kamplarda ayrıca sağlık hizmeti de veriliyor.

Barınma üniteleri temel atma ve Toplum Merkezi açılış törenlerine katılan Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, ülkelerinden silah zoruyla çıkarılan, göçe zorlanan ve şu an Bangladeş halkının ev sahipliğinde yaşama tutunmaya çalışan Arakanlı Müslümanlara 2012 yılında başlayan insani desteğin 2017 yılında cereyan eden saldırılar sonrasında artırılması kararı alındığını söyledi.

Alper Küçük sözlerine şöyle devam etti: “İlk dönem, göç ile gelen insanlara gıda ve hijyen seti dağıtımları yaptık. Şu an insani yardım operasyonumuzun ikinci safhasındayız. Onbinlerce mağdur insanın, sığındıkları topraklarda daha iyi koşullarda yaşaması için projeler hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Kızılay Umut Köyü’nün temellerini attık. 200 barınma ünitesi inşa ettik. 1.000 tanesinin ise temelini attık. Çok kısa bir sürede üniteleri tamamlayıp Arakanlı kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bu yöndeki çalışmalarımız kapsamlı bir şekilde devam edecek. Dünyanın sessiz kalmaması gereken, belki de son yılların en büyük dramı bu coğrafyada yaşanıyor. Sığınabilecekleri en yakın Bangladeş var. Bu insani krizin üstesinden Bangladeş devletinin tek başına gelmesi mümkün değil. O nedenle herkes üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Uluslararası Çocuk Günü
Afrin’de 5000 kişiye sıcak yemek
TİKA’dan Makedonya’daki Engelli Hastalara Nakil Aracı

YORUM YAZ

*