Mülteci

Arakanlı sığınmacılarda iade korkusu !

Bangladeş / Cox Pazar-  Myanmar’daki katliamdan kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakan’lı müslümanların Bangladeş tarafından hazırlanan listeler çerçevesinde Myanmar’a iadeleri konusunda Myanmar ve Bangladeş anlaşma sağladı. Bu çerçevede Bangladeş Cox pazar yakınlarındaki sığınmacı kamplarında hazırlanan listelerde bulunan Arakan’lı sığınmacıların iadesi için çalışma başlatıldı. Kamplarda yaşayan 1.5 milyona yakın Arakan’lı sığınmacı şimdi iade edildiklerinde öldürülmekten korkuyor.

Birleşmiş Milletler’in  Myanmar’da yaşanan krizle ilgili raportörü Yanghee Lee Bangladeş’e sığınan Arakan’lı müslümanların Bangladeş tarafından hızlı bir şekilde iade edilmesi konusunda başlattığı çalışmanın ciddi bir insan hakları ihlali olacağına dikkat çekerek ”sığınmacı Arakan’lı müslümanları güvenliklerini uluslararası hukuk çerçevesinde sağlamadan iade edilemeleri yeni bir soykırıma neden olacaktır” ifadesini kullandı.

Güvenlik risklerinin yanısıra Myanmar’ın Arakalı müslümanların kimliklerini tanımamasının da yarattığı sıkıntılara değinen”Lee Myanmar hükümeti ROHİNYA’da Arakan müslümanlarının döndüklerinde güvenli ve kimlikleri tanınmış şekilde yaşamaları için  uluslararası gözlemciler kontrolünde çalışmalara başladı ancak henüz gelinen nokta iade süreci için yeterli ve kesinlikle güvenli değil ” diyerek kamplarda yaşayan Arakanlı sığınmacıların iade korkusuyla korku ve tedirginlik içinde olduklarını vurguladı…

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Londra’daki Pakistanlılardan Suriye’ye insani yardım
Hayata Destek mültecilere destek evleri
Lübnan Dışişleri Bakanı, Suriyeli mültecilerin dönüş planı için Moskova’ya gidecek

YORUM YAZ

*