Mülteci Savaş

BM’den acı itiraf: “Diplomatik çabalar insanlığı kurtarmaya yetmiyor”’

BM ‘nin İnsani yardım koordinasyonu özel danışmanı  Jan Egeland,Cenevrede düzenlenen basın toplantısında tüm diplomatic çabalara ragmen İnsani yardım ulaştırılamayan Suriye’de son 3 ay içinde yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiğini ,diplomatik çabaların bu bölgelere yardım ulaştırılması konusunda hiç bir işe yaramadığını açıkladı..

 

Cenevre- BM’den şok itiraf. Birleşmiş Milletler İnsani yardımlar koordinasyonu özel danışmanı Jan Egeland BM nin tüm diplomatik çabalarının yetersiz olduğunu belirterek ‘’malesef  Suriye’de diplomasi ile hiç bir yere ulaşmamız mümkün olmadı. Yüzlerce sivil biz diplomasi ile uğraşırken hayatınıu kaybetti’’ dedi.

 

Cenevre’de  gerçekleştirilen Suriye görüşmeleri ardından kameraların karşısına çıkan Egeland, bölgede en son 28  Kasımda insani yardım konvoyu ile 7200 kişiye ulaşılabildiğini o günden bu güne tüm diplomatic çabalara ragmen hiç bir insani yardım konvoyunun Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamadığını  ve bu sürede yardım gönderilemediği ve ateşkes sağlanamadığı için yüzlerce sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Bölgede sorunun çözümünün en kısa zamanda gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Egean, Rusya,İran ve Türkiye’nin bölgede ateşkes ve insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için biraraya gelip anlaşması gerektiğini vurguladı.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Suriyeli kitapseverler için İstanbul’da Arapça Kütüphane…
Kızılay Genel Başkanı Kınık: ”Her dakika 20 insan mülteci oluyor”
Yemen’deki İçme SuyuTesisleri Saldırı Altında

YORUM YAZ

*