İnsani Yardım Savaş

Doğu Guta’ya yardım rejim engeline takılıyor

BM güvenlik Konseyinin ilan ettiği  ateşkes kararına karşın BM ve Uluslararası yardım kuruluşları Doğu Guta ve çevresindeki şehirlere yardımları ulaştıramıyor. BM tarafından yapılan açıklamada  5 Mart Pazartesi  itibari ile bazı bölgeler yardım konvoyunun ulaştırılmasının planlandığı ancak ihtiyaç sahiplerine yardımların rejim güçlerinin tehdidi ve çatışmalar nedeni ile mümkün olamadığı ifade edildi..

Birleşmiş Milletlerin İnsani Krizler koordinasyon merkezi UNOCHA tarafından yapılan açıklamada 46 Kamyonluk 27.500 kişinin ihtiyacını karşılayacak bir konvoyun bu gün

Duma şehrine ulaşmasının beklendiği belirtildi. Açıklamada ateşkes ilanına rağmen bölgede süren ağır bombardıman ve çatışmalar nedeni ile Doğu Guta’da yardım bekleyen 400 bin kişiye 14 Şubattan bu güne hiç bir yardım ulaştırılamadığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Organizasyonu UNOCHA ‘nın Suriye krizi ile bölgesel sorunlardan sorumlu başkanı Panos Moıumtisz yaptığı değerlendirmede ateşkes kararından 1 hafta geçmesine rağmen, bölgede çatışmaların ve rejim güçlerinin bombardımanlarının devam ettiğini belirterek’’ Sivillerin bu şekilde rejim güçlerince planlı şekilde cezalandırılması, hastanelerin bombalanması kesinlikle kabul edilebilecek bir  şey değil’’ ifadesini kullandı.

 

 

 

 

 

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Uluslararası Mavi Hilal’den Somali’ye su kuleleri
Londra’daki Pakistanlılardan Suriye’ye insani yardım
UNICEF çocuk askerleri evlerine kavuşturuyor

YORUM YAZ

*