Diğer İnsani Yardım

Dünya yardım örgütleri seks skandallarıyla çalkalanıyor

Dünyanın en büyük yardım kuruluşlarından İngiltere merkezli Oxfam’ın Haiti’de yaşanan cinsel taciz ve sex skandallarının ortaya çıkması ile birlikte peşpeşe bir çok yardım kuruluşu  bu konudaki şikayetlerle ilgili bünyelerinde soruşturma başlattıklarını açıkladı. Yaşanan bu gelişmeler dünyaya İnsanlık dersi vermeye çalışan batılı bir çok yardım kuruluşunun güvenilirliğine gölge düşürdü.

Sex partileri,yardım karşılığında cinsel ilişki teklifleri gibi skandalların ortaya çıktığı İngiliz Oxfam yardım kuruluşunda bir çok üst düzey görevli ve çalışanın görevine son verilirken, kuruluşa İngiliz hükümetinin de desteği durduruldu. Ancak bu skandal başta BM olmak üzere bir çok uluslararası yardım örgütünde çalışanlar arasında cinsel taciz ve benzeri sex skandalları yaşandığı ile ilgili bir çok dosyayı da açığa çıkardı.

Dünyaya insanllık dersi veren bir çok uluslararası yardım kuruluşunun cinsel taciz ve sex skandalları ile çalkalanması bu dünyada insani yardım kuruluşlarının çalışmalarına  önemli ölçüde gölge düşürdü. Son olarak dünyanın en önde gelen yardım kuruluşlarından Sınır Tanımayan Doktorlar tarafından yapılan açıklamada 2017 yılında bu tür ihlallere karışan 17 personelinin işten çıkartıldığı açıklandı. Bir çok kuruluşta da bu konudaki şikayetler kurulşan özel araştırma komisyonlarınca değerlendiriliyor.

BM’ Genel Sekreteri Guterez ‘’ Cinsel taciz ve benzeri davranışlar Kabul edilemez’’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterez’de yatığı açıklamada  BM bünyesindeki tüm kuruluşlarda cinsel istismara yönelik tüm şikayetlerin titizlikle incelenmekte olduğunu belirterek bu konuda tavizsiz bir şekilde  hangi mevkide olursa olsun cinsel istismar gerçekleştirmiş kişilere yönelik soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Haiti’de Oxfam yardım örgütünün ülke direktörünün kuruluşun merkezinde partiler düzenlediği ve bir çok çalışnan Haiti’li deprem mağdurlarıyla yardım malzemesi karşılığı ilişki teklifinde bulundukları ortaya çıkmış bu batılı bir çok yardım kuruluşunda da benzer skandaların yaşandığını ancak örtbas edildiğini de ortaya koymuştu.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Türk vekillerinden Arakanlı sığınmacılara ziyaret
Türk Kızılayı’nın Şefkat nöbeti başladı
Kurban bereketi Kızılay ile dört kıtaya taşındı

YORUM YAZ

*