İnsani Yardım Sağlık

Gambiyalı Çocuklar Türk bağışçılar sayesinde dişçi ile tanıştı

Gambiyalı Çocuklar Hollanda’daki  gurbetçilerimizin kurduğu, 24 yıldır insani yardım faaliyetleri gerçekleştiren  IHHNL (Hollanda Uluslararası İnsani Yardım Teşkilatı) koordinasyonunda , diş hekimi  adayı Türk Kızı ve arkadaşlarının  gönüllü desteği ile İlk Kez Ağız ve Diş sağlığı taramasından geçti.

Batı Afrika’ ükelerinden Gambiya’da  1000’den fazla   çocuk,Hollanda’da diş hekimliği son sınıf öğrencisi  Türk kızı Emine Özoğul  ile  Afgan ve Faslı diş doktorlarının  gönüllü desteğiyle diş taraması ve ağız sağlığı eğitiminden geçiyor.  IHHNL (Hollanda İnsani Yardım Teşlikatı) koordinasyonundaki  bu proje çerçevesinde toplam 300 çocuğa kırtasiye ve elbise dağıtımı da gerçekleştirildi.

Gambiya’nın başkenti  Banjul’da Türkiye’nin Gambiya büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer’in katıldığı açılış programıyla başlayan Ağız ve Diş Sağlığı eğitimi ve Diş taraması programı ülkede ilk kez bu kadar kapsamlı olarak gerçekleştiriliyor. Avrupa’da yaşayan Türkler ve Türkiye’den bağışçıların desteği ile 20 Bin EU maliyetli projede bir taraftan diş taraması ile diş sorunu olan çocuklara diş tedavisi yapılıyor diğer taraftan da dişlerini nasıl sağlıklı tutacakları konusunda pratik eğitimler veriliyor. Açılış programında büyükelçi Yüceer IHHNL gönüllüleri ile birlikte programa gelen Yetim çocuklara sırt Çantaları ile kırtasiye ve elbiselerini dağıttı..Büyükelçi Yüceer Türkiye’nin Gambiya’ya 1990 yıllardan bu yana desteğinin sürdüğünü vurgulayarak son dönemde TİKA kanalı ile sağlık ve eğitim alanında sağlanan destek sığında IHHNL gibi Yırtdışında yaşayan Türk’lerin kurduğu yardım kuruluşları ve bağışçılarının desteği ile de bir çok güzel projeye imza atıldığını vurguladı.

26 Yaşındaki Türk Kızı Emine Çocukların ilgi odağı oldu

Başkent  Banjul’da  4000 öğrecinin eğitim gördüğü bir ilköğretim okulunda ilk ve orta dereceli okul öğrencilerinden 1200 ü kontrolden geçiriliyor.10 gün sürecek olan  Diş bakım ve tarama programında 26 Yaşındaki diş hekimi adayı ve projeyi hayata geçiren Türk kızı Emine Özoğul Gambiya’lı  çocukların ilgi odağı oldu.

Hollanda’da Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim gören ve bu yıl Diş hekimi diploması alacak olan  Özoğul , IHHNL yardım kuruluşunun koordinasyonunda Afgan ve Fas’lı diş hekimi arkaşlarıyla gönüllü olarak diş tarama programını hazırladıklarını söyledi . İlk kez  bir Afrika ülkesinde böyle bir proje için bulunduğunu ifade eden Özoğul ‘’karşılaştığım tablo beni çok etkiledi. Burada ilk kez bir diş hekimi görebiliyor çocuklar ve maalesef bir çouğunun dişleri çok kötü durumdaydı. Bir taraftan tedavi etmeye diğer taraftan da eğitim vererek diş sağlığı konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Burada Bir Türk kızı olarak  bulunmaktan çok mutluyum’’ şeklinde duygularını dile getirdi..

IHHNL ağız ve diş sağlığı projesi dığında ülke kırsalındaki fakir köylerdeki eğitim merkezlerine de kırtasiye malzemeleri ulaştıracak. IHHNL Yönetim kurulu üyesi Hüseyin Gündüz 24 yıldır faaliyet gösteren Türk gurbetçilerin kurduğu Hollanda Ulusararası İnsani Yardım Teşkilatının 23 ülkede faaliyette bulunduğunu belirterek 2017 yılında bu ülkelerde 3 milyon Avro tutarında yardımla 700 bin kişiye ulaştıklarını ifade etti. Gündüz bağışçılarının güvenine ve desteklerine duydukları minnettarlığı bu ülkelerde sonuçlandırdıkları, su kuyuları,eğitim sağlık projeleri ve acil gıda dağıtımları ile kalkınma projeleri ile alanda en iyi şekilde ifade etmeye çalıştıklarını kaydetti

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Türkiye Arakanlıları yanlız bırakmadı
BM, radyoaktif temizlik işçilerinin risk altında olduğu belirtti
TİKA Gönüllülerinden Mozambikli Öğrencilere Ziyaret

YORUM YAZ

*