İnsani Yardım

İnsani yardımda nasıl dünya lideri olduk ?

Küresel İnsani Yardım 2018 Raporu’na göre, Türkiye 2017 yılında en çok insani yardım yapan ülke oldu.İnsani haber.org genel yayın yönetmeni ve  Yardım Konvoyu haber programı sunucusu gazeteci Levent Öztürk,  2017 Yılında Afrika’dan Uzakdoğu ve Asya Pasifiğe,Suriye ve Irak’tan Afganistan ve Pakistan’a dünyanın dört bir yanında gerçekleşen insani yardımları yerinde takip etti ve bu liderlik öyküsüne tanıklık etti. İşte  Türkiye’nin nasıl İnsani yardımlarda dünya lideri olduğunun çarpıcı öyküsü..

İNSANLIKTA DÜNYA LİDERLİĞİ
Levent Öztürk

Kabil-Afganistan – Türkiye 24 Haziran seçimlerinin baş döndürücü atmosferini yaşarken ajanslarda ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlarda yer alan haber Türkiye’nin insani yardımlarda cömert ülke  olarak dünya liderliğine ulaştığını duyuruyordu. Elbette seçim rüzgarları eserken bu haber çokta büyük bir gündem yaratmadı. seçim olmasaydı ? Orası da meçhul.

Peki ne demek İnsani yardım alanında Dünya lideri olmak ?  Biliyorum . çoğu için Dünya kupasına katılmak yada finale çıkmakla eşdeğer değil elbet ama ister inanın ister inanmayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak hepimizin ortak olduğu bağışlarımızla destek olduğu bir milli gurur  bu .

Dünyaya İnsanlık dersi vermeye çalışan ama iş savaştan kaçan sivillere kapı açmaya gelince zavallı göçnenlere çelme takarak,aşağılayarak,açık denizlerde  karanlık sularında boğulmaya mahkum ederek gerçek yüzünü gösteren batılı devletler bir yanda bu drama seyirci kalan müslüman ülkelere bakınca ortaya çıkan  tablo Türk insanının özündeki insanlık ve zorda kalana yardım duygularının nasıl herşeyden öne çıktığını da ortaya koyuyor.

Televizyonlarda,sosyal medya yada basılı yayın organlarında yayınlanan mülteci,afet ve savaş mağduru insanların dramı, özellikle Suriye krizi ardından Türkiye’nin en önde gelen konularından oldu. Siyasi yada popülist yaklaşımları bir tarafa bıraktığınızda , 4 milyondan fazla Suriye’liye mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’ye 3 milyar Avroyu vermek için binbir dereden su getiren  İnsan hakları savunucusu AB ülkelerine bir bakın.

80 milyon Türk vatandaşı ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan yine milyonu aşkın  Türk, bu yıl uluslararası raporlarla da tescil edilen Türkiye’nin  İnsanlıktaki dünya liderliğini tescil ettirmiş ve ülkemize  büyük bir gurur kazandırmıştır. TİKA,Türk Kızılayı,Diyanet Vakfı,AFAD ve Sivil toplum kuruluşlarımız Türk insanının yüreğinden kopup gelen adaklar,bağışlar ve vergileriyle bu gururun en büyük kaynağı ve bu anlamda devletin en üst düzeyinden bu kuruluşların başkanlarına kadar her kesin Türk halkına yürekten bir teşekkür borcu bulunuyor..

VERİLERLE İNSANİ YARDIM ORANLARI

İngiltere merkezli Kalkınma İnisiyatifleri Örgütünün raporuna göre Türkiye geçen yıl yaptığı 8,07 milyar dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülke konumuna yükseldi. İşte  rakkamlar ;

Türkiye geçen yıl yaptığı 8,07 milyar dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülke konumuna yükseldi.

Sıralamada Türkiye’yi 6,68 milyar dolar ile ABD, 2,99 dolar ile Almanya ve 2,52 milyar dolar ile İngiltere izlerken, Avrupa Birliği kurumları 2,24 milyar dolar ile dördüncü sırada yer aldı.

Türkiye insani yardımların milli gelire oranı temelinde yapılan sıralamada da yüzde 0,85 ile birinci sırada gelirken, en yakın takipçileri Norveç ve Lüksemburg için bu oran sadece yüzde 0,17’de kaldı. ABD ise bu sıralamada yüzde 0,04 ile 19’uncu konumda yer aldı.

Dünyada 134 ülkede 201 milyon kişinin uluslararası insani yardıma muhtaç durumda olduğu belirtilen raporda, krizlerden ve çatışmalarda etkilenen bu kitlenin önemli bir bölümünün Suriye, Yemen ve Türkiye’de olduğu vurgulandı.

İnsani yardımların yüzde 60’ı 10 ülkeye kanalize edilirken, Suriye yüzde 14 ile birinci, Yemen yüzde 8 ile ikinci en çok yardım alan ülke oldu. Rapora göre Suriye böylece üst üste beşinci yılda da dünyanın en çok insani yardım alan ülkesi konumunu korudu.
Rapora göre dünyada yapılan toplam insani yardım 2013’te 18,4 milyar dolardan 2014’te 22,1 ve 2015’te 25,8 milyar dolara yükselmişken, bu artış trendinde son 2 yılda gözle görülür bir yavaşlama yaşandı.

Dünyadaki toplam insani yardım 2016’da 26,4 milyar dolara, 2017’de de yüzde 3’lük bir artış ile 27,4 milyar dolara çıktı. Dünyada geçen yıl yapılan toplam insani yardım 27,3 milyar doları bulurken, bunun yaklaşık üçte birini tek başına Türkiye sağladı.

Raporda, Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeli ile dünyada en çok sığınmacıyı barındıran ülke olduğunun altı çizildi.

Türkiye, 2013, 2014, 2015 Küresel İnsani Yardım Raporlarına göre üç yıl üst üste, en çok insani yardım yapan üçüncü, son iki yılda ise ikinci ülke olmuştu.

BU YARDIMLARA TANIKLIK EDEREK YERİNDEN AKTARMA GURURU DA ‘’İnsanihaber.org’’un

ROHİNYA’LI SIĞINMACILAR

2017 dünyada savaşların ,doğal afetlerin ve iç çatışmaların milyonlarca kişiyi etkilediği bir yıl oldu. Suriye krizinin etkileri sürerken, Myanmar’da Rohinya’lı müslümanlara yönelik başlayan katliamlar  2017 yılı Ağustos ayından itibaren yüzbinlece kişinin Bangladeş’e sığınmasıyla 1.5 milyon kimliksiz ve evsiz göçmenin 10 km karelik bir alanda derme çatma barakalarda yaşamak zorunda kaldı. Türkiye’nin düzenlenen kampanyalarla daha krizin ilk günlerinden itibaren destek verdiği Rohinya’lı müslümanlara TİKA,Türk Kızılayı,Dİyanet Vakfı ve Türk sivil Toplum kuruluşlarıyla gerçekleştirdiği yardım seferberliğini kamplardaki durumu ve insani yardım çalışmalarını yerinden aktararak Türk kamuoyuyla paylaştık..

SOMALİ VE AFRİKA

2011 yılında onbinlerce kişinin açlık ve kuraklıktan yaşamını yitirdiği Somali’de yaşanan yeni kuraklık tehdidi 1.5 milyona yakın Somali’nin kırsal bölgelerden şehirlerdeki kamplara göç etmesine neden oldu. Yaşanan bu yeni krizde de Türkiye Türk Kızılayı,TİKA ve Diyanet vakfı ve sivil toplum kuruluşları ile bölgeye ulaştırdığı yardımlarla destek oldu.Türkiye ve Türk yardım kuruluşlarının desteği ile ,  Mali,Kenya,Senegal,Çad,Tanzanya,Sudan,Gambiya gibi birçok Afrika ülkesinde de gerek kalkınma projeleri gerekse gıda yardımları yapılarak  aynı zamanda  binlerce su kuyusu açılarak bölge halkına yardım  eli uzatıldı..

AFGANİSTAN VE PAKİSTAN

Afganistan’da terör nedeni ile evlerini terketmek zorunda kalan ve kırsal alanlarda kamplarda yaşayan göçmenlere, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz koşullar nedeni ile zor durumda kalan dar gelirli ailelere yönelik yardım çalışmaları,yüzlerce okul,hastane ve sağlık merkezi ile TİKA tarafından Afganistan hükümeti ile birlikte gerçekleştirilen kalkınma projeleri. Türk Kızılayının Kabil’de kurduğu delegasyon çerçevesinde düzenli yardımlar.

Pakistan’da yetimler ve dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimine destek, hastane ve sağlık merkezleri , yine TİKA kanalı ile Pakistan hukumeti ile ortak kalkındırma projeleri.

SURİYE-IRAK

Suriye’de  Türkiye sınırı yakınlarındaki kamplardaki ihtiyaçların sağlanması Kızılay ve AFAD tarafından Suriye’nin kuzeyinde yeni kamp alanları oluşturularak bu bölgelere sığınan savaş mağdurlarının ihtiyaçlarının karşılanması.

Irak’ta Deaş’tan kaçan ve  Musul operasyonu ile sayıları yine 1 milyonu aşan göçmenlerin yaşadığı kamplara Türk Kızılayı yarafından  gıda ve ihtiyaç malzemeleri sağlanması..

Tüm bunların dışında Balkanlarda yaşanan sel felaketleri yada acil yardım ihtiyacı olan ailelere destek gibi dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin gerçekleştirdiği yardımlar Türk halkının cömertliği ve yardımseverliği ile ulaştı. Yakından tanıklık ettimiz tüm bu yardım çalışmalrının öykülerini youtube’da TRTHaber TV Yardım konvoyu adresinden ulaşabilrsiniz….

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Sudan’da Maarif Okulları’nda mezuniyet heyecanı
Maya, protez bacakları ile yürümeye başladı
BM, Myanmar’a Arakan’da koşulların iyileştirilmesi çağrısı yaptı !

YORUM YAZ

*