İnsani Yardım

İnsanihaber Afrin’de: Afrin’e Cerablus modeli

18 Mart’ta terör örgütü PKK ve PYD güçlerinden temizlenen Afrin ve Çevresinde hayatın normale dönmesi için Türk Kızılay’ı ve AFAD başta olmak üzere tüm kurumlar seferber olmuş durumda.

İnsanihaber.org AFRİN-  AFAD ve Türk Kızılay’ı Türk silahlı Kuvvetleri ve ÖSO’ nun Zeytin Dalı operasyonu ile PKK ve PYD terör örgütü güçlerinden temizlediği Afrin’de hayatın normale dönmesi için seferber olmuş durumda. Sivil Toplum kuruluşlarının da  yardım faaliyetlerine başladığı bölgede Fırat Kalkanı operasyonu sonrasında hayatın normal akışına döndüğü Cerablus ’ta olduğu gibi kısa sürede tüm alt yapı sorunlarının çözülerek kent ve  çevre halkının ihtiyaçlarının karşılanması  hedefleniyor.

Afrin’ de en önemli sorunların başında öncelikle el yapımı patlayıcılarla oluşturulan bombalı tuzaklara karşı gerekli kontrollerin tamamlanması. EYP tehdidi nedeni ile bir çok cadde ve sokakta sivillerin girişine izin verilemediği gibi elektrik, su gibi alt yapı eksikliklerinin giderilmesi  içinde ekipler çalışma yapamıyor.

Türk Kızılay’ı günde 5000 kişiye sıcak yemek dağıtımına başladığı Afrin’de ilçe merkezi ve köylerde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmayı sürdürüyor.

Cerablus’ta olduğu gibi güvenliğin tam olarak sağlanması ardından kısa süre içinde Sağlık hizmetleri ,eğitim ve alt yapı gibi konulardaki eksikliklerin hızla giderilmesi için Türkiye’den farklı devlet kurumlarından ekipler çalışmalara başlayacak. Öncelikli hedef hayatın bir an önce normale dönmesi.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
İnsani yardımda nasıl dünya lideri olduk ?
Afrin’de 5000 kişiye sıcak yemek
Doğu Guta’ya yardım rejim engeline takılıyor

YORUM YAZ

*