Editörden

İnsanlığın sesi olmak – R. Levent Öztürk

r levent öztürk

Üzerinize her gün bomba yağarken yaralıları yada hastaları kurtarmaya çalıştığınız hastanede hayat kurtarmaya çalışmak, dünyanın en zorlu bölgelerinde her türlü hastalık, kaçırılma, öldürülme yada benzeri tehditlere rağmen yılmadan yardım projelerini hayata geçirerek hayattan umudunu kesmiş insanlara umut olmak… Tüm bunları kim ne için yapar ???

 

Meslek hayatımda 28 yıl geride kaldı. Bu 28 yıl içinde beni ayakta tutan tek şey mesleğime duyduğum aşk ve tutku oldu. Vuruldum, kaçırıldım , türlü badireler yaşadım öyle düzenli bir aile hayatım da olmadı, şimdi tek varlığım minik kızım. Ama yine de alanda olup izleyicilerimle takipçilerime dünyanın en ücra ve zorlu bölgelerinden bir şeyler aktarmayı sürdürüyorum .Nefesim yettiği Allah bana kuvvet verdiği sürece de bu böyle devam edecek.

 

Giderek çılgınlaşan, kişisel egoların politik ve coğrafi hırsların ırkçılığın ve tüm insanlık dışı kavramların prim yaptığı bir dünyaya döndük, duyarsızlaştık. Giderek duyarsızlaşmaya da devam ediyoruz. Varın bunun nedenlerini siz kendiniz tartın ölçün ,benim kimseye buradan hayat dersi vermeye niyetim yok. Tek amacım ,amacımız sizlere dünyada yaşanan bu kaostan kurtulmaya yaşam mücadelesi vererek günlerini kurtarmaya çalışanların hikayelerini ama daha önemlisi sizlerin belki de bilmediği ancak TV kanalları yada internet medyası sosyal medya ile arada karşılaştığı ‘’yardım elleri’’   öykülerini ve yaptıklarını paylaşmak amacımız.

 

Türkiye dünyaya son dönemde insanlık adına gerçekten çok büyük dersler veriyor. Her ne kadar sık sık problem kaynağı gibi görünse yada gösterilmeye çalışılsa da son 7 yılda Suriye krizi başlayan Göçmen krizinde 3.5 milyondan fazla insana ev sahipliğini onlara en iyi koşullarla sağlamaya çalışmak, diğer taraftan da her nerede olursa olsun Dünyanın dört bir yanında afet, savaş, kuraklık, açlık kısacası hayata tutunmaya çalışan insanlara yardım elini uzatmak için tüm kaynaklarını seferber ediyor. Elbette bu kaynakların başında , inancında kültüründe ihtiyacı olana elini uzatmak, Hz peygamberin ‘’komşusu açken tok yatan bizden değildir’’ sözünün verdiği dayanışma ruhuyla paylaşma bilinciyle büyüyen Türk insanının bu ruhu geliyor.

 

Dünyanın dört bir yanında kara kıta Afrika’dan uzakdoğu’ya  Ortadoğu’ya, güney Asya’ya hemen her coğrafyada artık Türkiye’nin insanlık adına gerçekleştirdiği bu adımların izlerini görmeniz mümkün. TİKA  dünya genelindeki 53 Ofis ve bu ofisler kanalıyla kalkınma projeleri gerçekleştirdiği 60 ülke ile Türkiye’nin bu alandaki en önemli kurumu. Türk Kızılay’ı ve AFAD dünyanın neresinde olursa olsun anında felaket yada savaş bölgelerinde insanlığın ihtiyaç duyduğu her yerde tüm imkanlarıyla etkili bir insani yardım çalışması gerçekleştiriyor. Türk Kızılayının geldiği nokta son dünya Kızılay Kızılhaç federasyonları genel kurulunda Avrupa kıtası Kızılhaç başkanlığına Türk Kızılayı genel başkanı Kerem Kınık’ın seçilmesi ile tescillendi. Örnek yardım faaliyetleri ile Suriye’de yaşanan insanlık ayıbında dünyaya en güzel cevabı yine sınırın diğer yanında Türk Kızılayı  AFAD ve Türk sivil toplum kuruluşları veriyor.

 

Birleşmiş Milletler son dönemde ağır bürokratik ve  5 büyük ülkenin baskısı altındaki diplomatik misyonunda özellikle Suriye krizinde yaşanan sivil kayıplardaki etkisizliği ile dünya kamuoyundaki güvenirliğini giderek yitiriyor. Sadece raporlar hazırlamak için milyon dolarlık bütçeler, ve yüksek giderler nedeni ile sadece yüzde 20 yada 25’inin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabildiği hantal yapı ile sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği ‘’Dünya beşten büyük’’ sözünün ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor.

 

Tüm bunları sizlere sağdan soldan derlediğimiz haberlerle değil gücümüz yettiğince alandan çarpıcı dosya ve haberlerimizle bu platformdan hem video hem de yazılı haberlerle aktarmaya çalışacağız. İnsani yardımın vazgeçilmez ilkeleri , tarafsız, din dil ırk ve siyaset gözetmeksizin İnsanlığa uzanan ellerin hikayelerini sizlere taşıyacağız. Bu site bağışçılarının desteği ile dünyanın dört bir yanında yadım faaliyeti gerçekleştiren, ya da kendi imkanları ile bağımsız olarak bu amaca hizmet eden her kesin sesi olacaktır. Bu sitenin güncel haber yoğunluğunda insani yardım ve krizlerle ilgili önemli başlıkları kaçıran haber merkezleri ve basın organları için de önemli bir kaynak olacağına inanıyorum.

Tüm olumsuzluklara rağmen Dünyada ihtiyaç sahiplerinin yüzüne paha biçilmez bir gülücük yüreklerine umut aşılayan tüm İnsani Yardım çalışanları ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile organizasyonlara buradan sonsuz minnet ve teşekkğrlerimizi sunarız. Dünya sizinle daha güzel….

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Lübnan Dışişleri Bakanı, Suriyeli mültecilerin dönüş planı için Moskova’ya gidecek
Marmara Depremi’nin yıldönümünde anlamlı etkinlik
Libya’daki göçmenler için tahliye çağrısı

YORUM YAZ

*