Mülteci

Kızılay Genel Başkanı Kınık: ”Her dakika 20 insan mülteci oluyor”

İstanbul’da düzenlenen ‘’Savaş Göç ve Yoksulluk’’ sempozyumunda dünyada yaşanan krizler ve mülteci sorunu ele alındı. Kızılay Genel Başkanı Kınık dünyada her dakikada 20 insanın mülteci olduğunu belirterek  65.6 milyon insanın evlerini terk ederek göçetmek zorunda kaldığını söyledi.

Dünyada yaşanan savaş çatışmalar ve felaketlerden dolayı yaşanan göçler,yoksulluk ve mülteci sorunu İstanbul’da düzenlenen ‘’ Savaş Göç ve Yoksulluk’’ sempozyumunda ele alındı.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ile Deniz Feneri Derneği (FSMVÜ) tarafındanüniversitenin Haliç yerleşkesinde “Savaş, Göç ve Yoksulluk” başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Etkinliğe Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyum’da göç olgusuna değinerek medeniyetlerin göçle beraber oluştuğunu dile getiren Kınık, uluslararası gözlemcilere göre, bugün dünyada 41 aktif savaş bulunduğunu ve bu savaşlar nedeniyle 65,6 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Nüfus hareketlerindeki üç temel kavramın göç, iltica ve sürgün olduğunu aktaran Kınık, “Göç olarak tanımladığımız kavramın içerisinde ekonomik veya farklı sebeplerle gönüllü olarak yaşanan hareketliliği kastediyoruz. Dünyada bugün göçmen nüfusu yaklaşık 250 milyon. Mültecilik dediğimiz ise silah zoruyla, evini barkını, hiçbir şeyini alamadan terk eden insan sayısı 65,6 milyon. Dünyada, her dakika 20 insan mülteci oluyor. Sürgün ise daha acı bir kavram. İnsanların silah zoruyla yaşamış olduğu ve çoğu kez hayatını kaybetmiş olduğu bir kavram.” dedi.

“Muhtaç insana yardım ulaştırmaya çalışan aktörleri uluslararası koruma şemsiyesi bulunmamakta”

Bugün dünyada “Savaşlar olmasın” diye kurulan uluslararası sistemin acziyetinin seyredildiğini dile getiren Kınık, dünyadaki savaşları başlamadan önlemesi gereken mekanizmaların maalesef bugün bu savaşların daha da karmaşıklaşmasına, sürelerin uzamasına ve olumsuz sonuçlarına neden olduğunu kaydetti. İnsanlığın güvenliği ile ilgili kurumların insanlığın güvenliğini tehdit ettiği bir noktaya gelindiğini vurgulayan Genel Başkan Kınık, “Dünya beşten büyüktür, ifadesi aslında bunu eleştirir. Bir başka sorun ise güvenlik temelli, insani yardım ve afet temelli ve kalkınma temelli politikaları yöneten kurumların birbirinden ayrı kararlarla bu süreci yönetmesi. Bugün bir savaş bölgesindeki muhtaç insana yardım ulaştırmaya çalışan aktörleri uluslararası koruma şemsiyesi bulunmamakta. Bir bölgede savaş bittikten sonra kalkındırılması gereken bölgeye yönelik kalkınma temelli politikaların aynı eşgüdümle yürütülemediğini görüyoruz. Bütün bu sisteme külli bir eleştiri gerekiyor.” ifadesinde bulundu.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
BM Yemen’de barış için devrede
Lübnan Dışişleri Bakanı, Suriyeli mültecilerin dönüş planı için Moskova’ya gidecek
Londra’daki Pakistanlılardan Suriye’ye insani yardım

YORUM YAZ

*