Diğer Editörden STK

Marmara Depremi’nin yıldönümünde anlamlı etkinlik

Marmara Depremi’nin 19. yılı dolayısıyla Sultanahmet Meydanı’nda anma etkinlikleri yapıldı. Depremde hayatını kaybedenler, İçişleri Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türk Kızılayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) iş birliğiyle düzenlenen törenle anıldı.

Meydanda akşam saatlerinde başlayan etkinliğin son bölümünde, 17 Ağustos 1999’da felaketin gerçekleştiği saat olan 03.02’de siren çalındı. Etkinlik, depremde yaşamını yitirenler için İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz tarafından okunan hatim duasıyla tamamlandı.

Bu arada, Sultanahmet Meydanı’nda zaman tüneli çadırı, afet simülasyon tırı, köpekli arama gösterileri, çocuklar için tırmanma parkuru, Türk Kızılayı kan bağışı ve ikram tırları ile AFAD arama kurtarma araçlarının tanıtımı yapıldı.

“Marmara Depremi’nden Türkiye Afet Yönetim Sistemi’ne” adlı açık oturum yayını boyunca Marmara Depremi’ne ilişkin belgeseller, kısa filmler ve animasyon filmleri gösterildi. Programa Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Daire Başkanı Eray Çınar, Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı Jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Psikologlar Derneği Genel Başkanı Psikolog Dr. Nedret Öztan ile vatandaşlar katıldı.

O tarihten bu yana, o yaşanılan 45 saniyenin hala hafızalardan silinmediğini, depremin hemen sonrasında Türkiye’de çok önemli bir dayanışma ruhunun gösterildiğini, günümüzde toplumun, deprem konusundaki farkındalığı ve bilincinin daha fazla olduğunu belirten Kınık, “Dünkü yaşadıklarımızdan daha fazla ders aldık. Çok daha iyi bir noktadayız. Olmamız gereken yerde miyiz? Hayır ama olmamız gereken yere nasıl gideceğimizi biliyoruz” diye konuştu.

Kerem Kınık, bu anlamda artık kurumların daha bütünleşik çalıştıklarını ifade ederek, Türkiye’nin, gerek afet risklerinin azaltılması ve afet olmadan önce alınacak tedbirler, gerek müdahale, gerekse de afetin ardından iyileştirme noktasında düne göre çok büyük kapasitesinin bulunduğunu kaydetti.  Bu noktada ön önemlisinin de afet bilincinin toplum düzeyinde yaygınlaştığını ifade eden Kınık, bu farkındalığın yaygınlaştırılması açısından Kızılay’ın Milli Eğitim Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladığını ve okul öncesinden lise son sınıfa kadar 18 milyon öğrenciyi kapsayacak şekilde “güvenli yaşam seferberliği” başlatıldığını hatırlattı.

KAYNAK: KIZILAY

 

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Yemen’de çocukları taşıyan otobüse hava saldırısı !
TİKA’dan Tacikistan’da turizm eğitimi
TİKA’dan Komorlu öğrencilere eğitim desteği

YORUM YAZ

*