Diğer Editörden İnsani Yardım Sağlık

Maya, protez bacakları ile yürümeye başladı

Doğuştan engelli olan, Kızılay’ın tedavi için İdlip’den İstanbul’a getirdiği 8 yaşındaki Suriyeli Maya Meri, protez bacaklarına kavuştu. Maya, ilk kez sokakta yürümenin keyfini Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile birlikte yaşadı.

Doğuştan engelli olan 8 yaşındaki Maya Meri’nin tedavisi Suriye’de savaşın ardından yarım kalmıştı. Ailesiyle birlikte İdlip’e kaçmak zorunda olan Maya, ailesiyle birlikte yaşadığı kampta kendisi gibi engelli olan babası Muhammet Ali Meri’nin plastik boru ve konserve kutusundan yaptığı “ayaklarıyla” hayata tutunmaya çalışıyordu.

Protez bacaklara kavuşup, yaşıtları gibi yürümeyi hayal eden 8 yaşındaki Maya ve babası, Kızılay tarafından tedavisi için İstanbul’a getirilmişti. Maya ile babası Muhammed Ali Meri’nin tedavisi Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın girişimlerinden kısa bir süre sonra başladı. Maya ve babasının protez tedavilerini üstlenen, protez uzmanı Mehmet Zeki Çulcu, ilk etapta Maya’ya yapılacak protez için ölçü alarak, tasarım ve üretimi tamamladı. Maya’yı ayakta tutacak olan protez bacaklar, aşamalı olarak takıldı. Daha ilk günden ayakta durmak için büyük çaba gösteren Maya, planlanan 3 aylık tedavi süresinden daha kısa zamanda ayağa kalkmayı başardı. Bir buçuk aylık tedavinin sonunda destek almadan dengede durabilen Maya, protez bacaklarıyla İstanbul sokaklarında yürümenin keyfini yaşadı. Maya’yı, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık bu özel anında yalnız bırakmadı. Maya ile el ele tutuşarak sokakta yürüyen Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Kızılay’a teşekkür eden baba Muhammet Ali Meri’ye “Asıl biz Maya’ya teşekkür ediyoruz. Hayata küsmeyip direndiği için. Kızılay olarak düşmüş son mazlum da ayağa kalkana kadar çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Şeker hastası olan baba Muhammet Ali Meri’nin tedavisinin ardından ameliyatla doğuştan engelli olan iki bacağı da proteze uygun hale getirilecek. Babanın protez tedavisini üstlenen Mehmet Zeki Çulcu, Maya’nın bir süre daha devam edecek denge çalışmalarının ardından tedavisinin tamamlanacağını söyledi.

KAYNAK : KIZILAY

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Hollandalı gurbetçilerden rekor yardım!
Sen De Gel derneğinden Mustafa Kemal Atatürk Su Kuyusu
Suriye’nin yeniden inşası için dörtlü iş birliği çağrısı

YORUM YAZ

*