İnsani Yardım

Myanmar’da 400 bin Arakanlı destek bekliyor

Birleşmiş Milletler Bangladeş’e sığınan yüzbinlerce Arakan’lı müslüman dışında Myanmar’da kalan ve zor koşullarda ölüm tehdidi altında yaşayan 400 binden fazla Arakan’lı nında acil desteğe ihtiyacı olduğunu açıkladı. Mueller bu şartlarda Bangladeş’teki sığınmacıların geri dönüş sürecinin zor ve uzun bir dönem olacağını vurguladı.

Newyork – BM Acil yardımlar koordinatör yardımcısı Ursula Mueller Myanmar’ a gerçekleştirdiği ziyaret ardından bölgedeki durumu düzenlediği toplantıda kamuoyuyla paylaştı. Mueller sayıları 1 milyonu aşan Myanmar’lı sığınmacıların dışında Myanmar’da 400 binden fazla Arakan’lı müslümanın acil yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bölgede gerçekleştirdiği ziyaretlerde  Arakan’da Arakan’lı müslümanların yaşadığı zorlu koşulları yakından görme imkanı olduğunu belirten Mueller izlenimlerini şu ifadelerle aktardı.
” Bu ay içinde bir hafta boyunca Arakan’lı müslümanların yaşadıkları bölgeleri ziyaret etme çansı buldum.Burda  göçmen kamplarında tutulan Arakan’llar eğitim ve sağlık gibi temel hizmetlerden mahrum. Kamplardan çıkmalarına izin verilmediği gibi kampların  içinde de tum hareketleri sınırlanmış durumda. En temel haklarından mahrum edimişler. Biz Myanmar hukumetine bir kez daha şartların iyileştirilmesi konusunda gerekenlerin yapılmasını talep ettiğimizi ifade ettik.

BU ŞARTLARDA GERİ DÖNÜŞ ÇOK ZOR

Bangladeş ile Myanmar arasında Arakan’lı müslümanların geri dönüşleri konusunda varılan anlaşma hatırlatıldığında bunun şu an için zor göründüğünü ifade eden BM insani yardımlar koordinatör yardımcısı Mueller ” 400 binden fazla Arakan’lı kendi topraklarında göçmen kamplarında üstelik sonderece zor şartlar altında. Bu şartlar düzelmeden Bangladeş’te bu şartlardan güvenik endişesi ile kaçan insanların dönmesini düşünmek çok zor. Öncelikle onların geri döndüklerinde yaşayacakları bölgelerde güvenlik başta olmak üzere uygun yaşam koşullarını hazırlamak gerek. Bunu Myanmar’lı yetkililerle koordine etmeye çalııyoruz ama bu uzun bir süreç…

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Suriye’nin yeniden inşası için dörtlü iş birliği çağrısı
İnsanihaber Afrin’de: Afrin’e Cerablus modeli
Uluslararası Çocuk Günü

YORUM YAZ

*