İnsani Yardım

Türk Kızılayı’nın Şefkat nöbeti başladı

Türk Kızılayı, Suriye’deki insani yardım faaliyetlerine destek sağlanması amacıyla Şefkat Nöbeti sloganıyla bir ay sürecek kampanya başlattı.

Hatay’daki Kızılay lojistik merkezde Şefkat Nöbeti yardım kampanyasının tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan, Denetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şubesi Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, şube başkanları, Kızılaycılar ile gönüllüler katıldı.

“Destek için bu Şefkat Nöbeti’ni tutuyoruz”

Türkiye’nin kendilerinden “aman dileyen” 3,5 milyona kapılarını açtığını söyleyen Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bir o kadar insana da Suriye’nin içinde yardım ulaştırılmaya devam edildiğini anlattı. Mehmetçiğin Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda, Suriye’nin içerisindeki terör unsurlarını temizleyerek Türkiye’deki Suriyelilerin vatanlarına dönmesini için gerekli altyapıyı hazırlamaya gayret ettiğine dikkati çeken Kınık, “İkinci cihan harbinden bu yana yaşamış olduğumuz en büyük insani krizde Türkiye, Anadolu ve milletimiz üstüne düşen insanlık, şefkat vazifesini bundan önce yerine getirdiği gibi bugün de yerine getiriyor. Bizler de insani yardım aktörleri olarak hayatın normale dönmesi için, çadırlarda gözünü açmış bebeklerin geleceğini kurtarabilmek için, bir ulusun, bir toplumun, komşularımızın Çanakkale’de 10 bin şehit vermiş olan Suriyeli dedelerimizin torunlarına destek olmak için bu Şefkat Nöbeti’ni tutuyoruz.” dedi.

2868 sms yardım hattı

Ulaştırılan yardımların ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için gayret ettiklerinin altını çizen Kınık, yardımseverlerin “BAĞIŞ” yazıp Türk Kızılayı’nın kısa mesaj hattı “2868”e mesaj göndererek 10 liralık destek verebileceklerini dile getirdi.

Bütün çabalarının insanlık onurunu ayakta tutmak olduğunu vurgulayan Kınık, “Biz her düşeni kaldırmak, her yarayı sarmak, her açı doyurmak, her yerinden edilmişe bir sığınak olmak için yola çıktık. Biz mazlumun yanında olmaya gayret ediyoruz.” diye konuştu.

Şefkat Nöbeti kampanyasının 30 gün boyunca Hatay’daki Kızılay lojistik merkezinde devam edeceğini ifade eden Kınık, herkesin bu kampanyaya sosyal medyadan da destek verilebileceğini söyledi.

“Afrin’de insani yardım operasyonu sürüyor”

Zeytin Dalı Harekatı’na vatandaşların büyük destek verdiğini dile getiren Kınık, insani yardım kuruluşları olarak da sivillere ulaşmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini, Afrin’de bir insani yardım operasyonunun da devam ettiğini aktardı.

Bugüne kadar Afrin’de birçok bölgenin terör unsurlarından temizlendiğini, bunların büyük bölümünün yerleşim yeri olduğunu kaydeden Kınık, “Bu yerleşim merkezlerinin tamamına biz düzenli insani yardım ulaştırmak için arkadaşlarımızla beraber çaba gösteriyoruz. Dünyaya aslında şunu da ifade ediyoruz; bizler burada insanlık için varız, bizler bu toprakların asli sahiplerine dönmesi için, bu topraklarda tekrar hayatın ve onurlu bir insan yaşamının tekrar neşet etmesi için varız.” dedi.

Yardım dağıtımları hızla başladı

Şefkat Nöbetine ilk destek Ankara’dan geldi. Ankaralı hayırseverlerin yardımları İdlib bölgesindeki çadırkentlere Genel Başkan Kınık’ın katılımıyla dağıtıldı. Yetimhanelerdeki çocuklar da unutulmadı. Çocuklara oyuncak hediye edildi.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Sudan’da Maarif Okulları’nda mezuniyet heyecanı
AFAD Başkanı Güllüoğlu da Afrin’de
Senegalli Türkiye mezunlarından Türkiye’ye teşekkür

YORUM YAZ

*