Çevre

Somali’yi kuraklık değil, sel vurdu

Somali son 30 yılın en yoğun yağışıyla karşı karşıya. 800 bin kişi aşırı yağışların yarattığı sellerden etkilenirken 290 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler 80 Milyon dolar acil yardım talebinde bulundu.

Somali’yi bu kez kuraklık değil del vurdu. Somali son 30 yılın en yoğun yağış aldığı dönemini yaşıyor. Aşırı yağışlar 800 nine yakın kişiyi olumsuz etkilerken 290 bin kişi evlerini terketmek zorunda kaldı.

Haftalardır  aralıksız süren yağışlar başken Mogadişu ve iç kesimlerde hayatı olumsuz etkilerken Birleşmiş Milletler del felaketleri nedeni lie 80 milyon dolarlık acil yardıma ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Bu yılın başında Somali için  kuraklık ve açlıkla mücadele ve terörden etkilenen bölgelere destek amaçlı 1.5 milyar dollar yardım talebinde bulunan BM aşırı yağışların oluşturacağı bu denli yüksek bir sel riskinin öngörülmediğini bu yüzden 80 milyon dolarlık ek bütçeye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Öte yandan devam eden yağışlar hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Bir çok şehir merkezi yeterli drenaj ve kanalizasyon sisitemi bulunmadığı için del sularına teslim olurken, 300 bine yakın kişi de evlerini terketti. Çoğunlukla lure kalan Juba ve Shabelle nehirleri bu kez yataklarından taşarak civardaki  köy ve yerleşim merkezlerini sular altında bıraktı.

Birleşmiş Milletler geçen yıl ilan edilen yardım talebinin sadece yüzde 24 ünün kendilerine ulaştığını belirterek Somali’de insani yardım faaliyetleri için gerekli kaynakların yeterli olmaktan uzak olduğu kaydedildi.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
TİKA’dan Sudanlı Çiftçilere Tohum Desteği !
Uluslararası Göçmenlik Örgütünden Türkiye’ye övgü
Endonezya’da deprem can aldı !

YORUM YAZ

*