Savaş

Suriye’de rejim güçleri 14 hastaneyi vurdu !

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Cumartesi günü gerçekleştirilen oturumunda  Suriye’de 30 günlük ateşkes ilan edilmesine oy birliği ile karar verdi. Doğu Guta’da  400 den fazla sivil Esad güçleri ve Rus uçaklarının bombardımanında hayatını kaybederken,ateşkes uzun zamandır insani yardım alamayan sivillere bu yardımların ulaştırılması için bir umut oldu.

 

Rejim güçleri ve Rus uçaklarının yoğun saldırılarına maruz kalan  doğu Guta’da son bir hafta içinde  14 hastane vuruldu 400 üzerinde sivil yaşamını yitirirken yüzlerce çocuk yoğun bombardumanın yarattığı  travmanın etkisi altında.

 

Cumartesi günü toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi oy çokluğu ile Suriye’de 30 günlük ateşkes ilan ederken bu ateşkesin özellikle  abluka altındaki doğu Guta’ya insani yardım ulaştırılması için bir yardım koridoru açılmasını da yeniden gündeme getirdi.

 

 

BM genel sekreteri Antonio Guterres’in geçtiğimiz hafta doğu Guta’da 400 binden fazla kişinin bir cehennemde yaşadığını belirterek dünya kamuoyunu bu ablukada yaşanan insanlık dramına dikkat çekmesi ardından  toplanan güvenlik konseyi 30 günlük ateşkes  kararı aldı.

 

Karar çerçevesinde ülke genelinde  tüm askeri operasyonların 30 gün boyunca durdurulması ve  abluka altındaki doğu Guta’ya acilen yardım koridoru oluşturulmasını ön görüyor.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Birleşmiş Milletlerin acil yardımlar için tüm imkanlarıyla hazır oldukları vurgusunu yaptı.

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Pakistan’daki 12 kız okuluna saldırı !
BM, Gazze’deki acil duruma cevap için yakıt girişine izin istedi
Afganistan’da korkunç bilanço. 4 yılda 10.000’e yakın ölü ve 30.000’den fazla yaralı

YORUM YAZ

*