İnsani Yardım

TİKA’nın yenilediği sağlık merkezine ”First Lady”ler ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Senegal First Lady’si Marieme Faye Sall ile TİKA tarafından yenilenen Dakar Pikine Pediatri Enstitüsünü ziyaret etti

Dakar –InsaniHaber.org

Senegal’in başkenti Dakar’ın merkezinden  yaklaşık 15 km uzaklıktaki Pikine ilçe merkezinde kurulu bulunan Pikine Sosyal Pediatri Enstitüsüne TİKA tarafından Enstitü eğitim bloku, muayene bölümü, eczane, yetersiz ve dengesiz beslenme sorunuyla mücadele etmek amacıyla beslenme ve kurtarma eğitim merkezi inşa edildi.

Eski binaların onarımı yanında 5 bin metrekarelik alanda, yetersiz beslenen çocuklar ve annelerine besin desteği sağlanabilmesini teminen sebze ve meyve bahçesi kuruldu.

TİKA ayrıca enstitü bünyesinde yer alan ve 150 çocuğa hizmet veren anaokulunun tadilatı ve tefrişatını da yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dakar’da Pikine Sosyal Pediatri Enstitüsü’nü ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Afrika turu kapsamında Senegal’in başkenti Dakar’daki ziyaretine eşlik etti.

Pikine Sosyal Pediatri Enstitüsü’nü ziyaret eden Emine Erdoğan’ı, burada Senegal First Lady’si Marieme Faye Sall karşıladı.

Emine Erdoğan’a enstitü hakkında yetkililerce bilgilendirme yapılırken, Senegalli yetkililer de Türkiye’ye destekleri için kendisine teşekkürlerini iletti.

Emine Erdoğan’ın ziyaretine, TİKA Başkanı Serdar Çam’ın yanı sıra bazı bakan eşleri ve milletvekilleri de iştirak etti.

Anne ve çocuk merkezindeki ziyaretinde  korkarak ağlamaya başlayan bir çocuğu seven Emine Erdoğan çocuğu severek teselli etmeye çalıştı. Ardından ülkenin farklı bölgelerinde hzmet verecek olan ebe hemşirelerin eğitim gorduğu eğitim merkezini gezen Emine Erdoğan’a burada bir ebe hemşirenin verdiği bilgiler aktarıldı.

Daha sonra yetersiz beslenme sorunu yaşayan çocuklara eğitim verilen kreş bölümünü ziyaret eden Emine Erdoğan burada da miniklerle resim çizdi ve hazırlanan hediye paketlerini dağıttı. Emine Erdoğan’ı  yaşları 4-6 arası değişen kız ve erkek öğrenciler şarkılar söyleyerek karşıladılar..

 

 

 

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Senegalli Türkiye mezunlarından Türkiye’ye teşekkür
Birleşmiş Milletler: “İdlib’deki 1 milyon çocuk risk altında”
UNICEF’ten Gazze’ye ilaç yardımı

YORUM YAZ

*