Diğer Editörden İnsani Yardım STK

Türkiye Arakanlıları yanlız bırakmadı

25 Ağustos 2017 tarihinde Myanmar ordusunun Budist militanlarla başlattığı ve “Silahlı militanlarla mücadele” adı altında yürüttüğü operasyonlarda çok sayıda Arakanlı Müslüman hayatını kaybetti  onbinlerce Müslüman ise köylerden göç etti.

Çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan Rohingyalılar, Myanmar’ın sahil şeridine indikten sonra yürüyerek veya deniz yoluyla Bangladeş’e geçti.

Myanmar ve Bangladeş’i birbirinden ayıran Naf Nehri Arakanlı Müslümanların kaçış rotasında önemli bir yer tutarken, ormanda ve sahillerde günlerce bekleyen Rohingyalılar, pirinç tarlaları ve Naf Nehri’ni geçerek Bangladeş’e sığındı.

Müslümanların bir kısmı Bangladeş’in Hint Okyanusu’na uzanan en uç kısmı olan Shah Porir’e (Şah porir) ulaşmak için tehlikeli bir tekne yolculuğu yapmak zorunda kaldı.

Myanmar güvenlik güçlerinin sık sık taciz ateşinde bulunması nedeniyle teknelerin alabora olması sonucu çok sayıda Müslüman mülteci kaçmaya çalışırken boğuldu.

Myammar’dan kaçarak Bangladeş’e ulaşabilen sığınmacı sayısı 800 bini aşarken Coxpazar bölgesindeki sığınmacı kamplarında bulunan Arakanlı sığınmacıların sayısının 1.5 milyona ulaştığı belirtiliyor…

Bangladeş’e ulaşabilen Müslümanlar için kurulan 12 kampta  asgari yaşam şartlarının sağlanabilmesi için yoğun çaba sarfediliyor.

Bangladeş’in Myanmar sınırındaki bu bölge adeta bir gecekondu şehrine dönmüş durumda. Varolan çadırkentler ise hızla genişliyor.

Özellikle bebekler ve çocuklar ise bu krizin en büyük mağduraları. Pek çoğu beslenme bozukluğu, hastalıkların yanı sıra ağır travma belirtileri gösteriyor

Bangladeş’te bugün, geçmiş yıllarda Myanmardan kaçanlarla birlikte bir buçuk milyondan fazla insanın yardıma muhtaç olduğu tahmin ediliyor. En büyük 2 sorun ise açlık ve temiz su ihtiyacı..

Dünya Sağlık Örgütü kullanım suyunun yüzde 56’sının kirlenmiş olduğunu ve orta düzeyde risk taşıdığını açıkladı.

Bölgedeki kuvvetli muson yağmurları da sığınmacıların hayatını olumsuz etkiliyor.

Bölgede yaşanan bu büyük insanlık dramına dünya sessiz kalırken, Türkiye ilk günden bu yana Arakanlıların yanında.

Arakanlı Müslümanların yaşadığı dramı dünyaya duyurmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere üst düzey Türk yetkililer, birçok ülke lideri, bakan ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle şiddetin başladığı 25 Ağustos’tan bu yana çok sayıda telefon görüşmesi yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, 7 Eylül’de Bangladeş’i ziyaret etti. Çavuşoğlu, bu ülkede birçok temasta bulundu.

Bu ziyaret ardından Bakan ve üst düzey devlet temsilcileri nezlinde Arakanlı müslümanların yaşadığı kamplara ziyaretler gerçekleştirildi

Türkiye gerek sivil Tolum kuruluşları gerekse AFAD, Türk Kızılayı, Diyanet Vakfı ve TİKA kanalı ile yardımlarını aralıksız sürdürüyor.

Bölgedeki en büyük kamp olan Kutapalong ‘da AFAD, Türk Kızılayı Dİyanet Vakfı tarafından yapılan barınaklar  olumsuz şartlar altında yaşayan Arakanlı sığınmacıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi anlamında büyüük bir ihtiyacı karşılamış durumda.. TİKA her gün 6.000 kişiye son 1 yıldır aralıksız sıcak yemek dağıtımı yaparken Kızılay her hafta kamp sakinlerine gıda yardımlarına devam ediyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, Kızılay, AFAD, TİKA gibi yardım kuruluşları, Bangladeş’e geçen Arakanlı Müslümanlara el uzatmaya devam ediyor.

Türkiye gerek sivil Tolum kuruluşları gerekse AFAD ,Türk Kızılayı,Diyanet Vakfı ve TİKA kanalı ile yardımlarını aralıksız sürdürüyor.

‘Kızılay  krizin ilk başladığı dönemden itibaren faaliyetlerini  sürdürüyor. Kızılayın amplarda gerçekleştirdiği bir çok proje var her hafta düzenli gıda yardımları  devam ediyor.Sosyal hayata adapte olabilmeleri için sosyalleştirme projeleri sürüyor. Sosyal destek merkezi açtık burada hijyen ve benzeri konularda eğitim veriliyor..

Bölgedeki en büyğük kamp olan Kutapalong ‘da AFAD, Türk Kızılayı Dİyanet Vakfı tarafından yapılan barınaklar  olumsuz şartlar altında yaşayan Arakanlı sığınmacıların yaşam koşullarının iyileştirilmesi anlamında büyüğk bir ihtiyacı karşılamışi durumda..TİKA her gün 6000 kişiye son 1 yıldır aralıksız sıcak yemek dağıtımı yaparken Kızılay her hafta kamp sakinlerine gıda yardımlarına devam ediyor.

Arakan’lı müslümanlar yaşadıkları katliamdan sığındıkları Bangladeşteki kamplarda 1 yılı geride bırakırken,  Kurban  bayramı buruk karşıladı..Barınak mescidlerde bayram namazları kılındı ardından başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden hayırsever müslümanların desteğiyle kurbanlar kesildi.. Yardımeli Uluslararası yardım derneği de Kurban bayramında Arakanlı müslümanların yanındaydı. Bangladeş koordinatörü Akif Çitil Arakan krizi ardından bağışçılarının desteği ile Arakanlı müslümanların yanında olduklarını ifade ederek ”Türk sivil toplum kuruluşları olarak Arakan Krizi başından bu yana arakanlı müslüman kardeşlerimze yardımlarımız sürüyor.  Acil gıdadan su kuyularından eğitimlerden kurban yardımına ramazan yardımlarına hangi alanda yardıma ihtiayç varsa o alanda  imkanlarımız doğrultusunda yardımları ulaştırmaya devam ediyoruz..” şeklinde konuştu..

Gurbetçilerde Kurbanda Arakanlılarla Birlikteydi 

Almanya merkezli yardım kuruluşu Avrupa Yetim Der’de gurbetçilerin bağışları ile Bangladeşteki Arakan kamplarında yardım kurban kesti yardım dağıtımında bulundu. Avrupa Yetim Der koordinatörü Hüseyin Ateş Dünyanın farklı bölgelerinde yardım çalışmalrını sürdürdüklerini ifade ederek

”Gurbetçiler olarak olarak arakan krizine sessiz kalamazdık krizin başladığı günden beri gerek çadır koyu gerekse ramazan ve kurbanda bizler kendi çapımızda avrupalı gurbetçiler olarak burda olmaya çalıştık olmaya da çalışıyoruz. şu anda bulunduğum noktada olduğu gibi kamplarda bir çok bölgede şartlar işte bu şekilde burası Almanyadaki gurbetçilerimizin katkılarıyla kurulan bir koy 105 hane tüm ihtiyaçları gurbetçilerimizce karşılanıyor.’ Yaklaşık 6 -7 ay oldu koyu açtığımız ciddi yağış altında çok şükür zarar gormeden yaşamalrına destek olduk belki en mükemmeli değil ama Arakanlı kardeşlerimizı en azından daha olumlu koşullarda yaşatmak istedik.. şeklinde konuştu..

Bu zorlu koşullarda en büyük sıkıntıyı süphesiz çocuklar yaşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki yaşıtlarının imkanlarına sahip olmaktan uzaklar ama bu onların bayram coşkusunu yaşamalarına engel değil..

Bangladeş hükümetinin Myanmarla Arakan’lıların geri iadesi konusunda görüşmeleri Arakanlıların Myanmarda güvende olmayacakları endişesi ile askıya alınırken kimliksiz ve vatansız kalan Arakanlı müslümanların geleceklerindeki belirsizlik sürüyor…

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Güney Sudan’da barış umutları artık daha güçlü
Pakistan Ulusal Afet Yönetimi Ajansı Başkanı AFAD’ı Ziyaret Etti
Sen De Gel derneğinden Mustafa Kemal Atatürk Su Kuyusu

YORUM YAZ

*