Diğer Editörden Savaş

UNICEF: Yemen’de 2 bin 400 çocuk öldü !

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’in kuzeyindeki Saada kentinde çoğu çocuk 50 kişinin ölümüne neden olan saldırısını kınadı.

Guterres, saldırıya ilişkin bağımsız ve hızlı bir soruşturma yürütülmesi çağrısında da bulundu.

Savaşa müdahil olan tüm tarafların uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirten BM Genel Sekreteri, bu savaşa son vermenin tek yolunun müzakere edilmiş siyasi bir çözüm olduğunu da vurguladı.

Guterres, gerginliğin daha fazla tırmanmaması için tüm taraflara yapıcı bir şekilde siyasi süreçte rol alması çağrısı yaptı.Saldırıyı kınayan bir başka kuruluş da çocuklara yönelik faaliyetleriyle bilinen Save the Children örgütü oldu. Save the Children, olayda piknikten dönen ve aralarında yaşları 6 ila 14 arasında değişen çok sayıda çocuğun da bulunduğu saldırıya ilişkin bağımsız ve acil bir soruşturma yapılmasını istedi. Saada’daki saldırıya bir tepki de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’ten geldi.

Çocukları hedef alan saldırıların asla kabul edilemeyeceğini belirten UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, konuyla ilgili açıklamasında “Yemen’de bir okul otobüsünde bulunan masum çocukları hedef alan hava saldırısı karşısında dehşete düştüm. Artık yeter” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: EURONEWS

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
Suriye Sınırında Yardım Seferberliği
“İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Çalıştayı” tamamlandı
İHH Kurbana Hazır !

YORUM YAZ

*