Savaş

UNICEF’ten çarpıcı açıklama: Yemenli çocuklar cehennemi yaşıyor!

Yemen’de devam eden iç savaşın yarattığı yıkım en çok çocukları vuruyor. Son bir yılda 30 bin çocuğun açlık nedeni ile yaşamını yitirdiği Yemen’i ziyeret eden UNICEF bölge koordinatörü Geerd Cappelare iç savaşın çocuklara ağır darbe vurduğunu belirterek ”Yemen’li çocuklar cehennemde yaşıyor”ifadesini kullandı.

Amman – Birleşmiş Milletler Cocuklara Yardım Fonu heyeti Yemen’de gerçekleştirdiği incelemeler ardından Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirilen basın toplantısında bölgeden izlenimlerini paylaştı. Basın toplantısında heyetin incelemelerini ve izlenimlerini aktaran UNICEF bölge koordinatörü Geerd Cappelaere iç savaşın çocukların üzerinde yarattığı ciddi travmanın yanısıra her 10 dakika da 1 çocuğun kolaylıkla tedavi edilebilecek hastalıklardan ölmle burunburuna kaldığını açıkladı.

Savaşın yarattığı ağır yıkım ve özellikle sağlık merkezlerindeki olumsuz tedavi koşullarını gözlemleme şansı bulduklarını belirten UNICEF bölge koordinatörü ,”Yemen’de yaşayan çocuklar aslında gerçek anlamda cehennemi yaşıyor” diyerek bölgede yaşayan çocukların durumunun ne kadar kritik olduğuna dikkat çekti

Heyet incelemelerinde özellikel Hudaida bölgesinde 150 binden fazla çocuğun sıtma,kolera ve benzeri hastalıklardan ölümle karşı karşıya bulunduğunu ve hastanelerde yeterli ilaç bulunmadığından basit müdahale ile hayata döndürülebilecek çocukların ölmekte olduğunu vurguladı..

PAYLAŞ
Aynı kategorinin diğer haberleri...
UNICEF: Yemen’de 2 bin 400 çocuk öldü !
Yemen’de çocukları taşıyan otobüse hava saldırısı !
Pakistan’daki 12 kız okuluna saldırı !

YORUM YAZ

*